Po - Čt: 10,30 - 16,30 Pá: objednaní klienti
instagram-logo.png facebook-logo.png

Galerie Richter Vodičkova 34, Praha 1
Česky English

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Nová struktura - nemazat > Novinky > Otakar Nejedlý

Otakar Nejedlý ( 1883 v Roudnici/Labem - 1957 )

Otakar Nejedlý, po neúspěšném pokusu o přijetí na Akademii Výtvarných umění v Praze, kdy mu bylo pouhých patnáct let, započal v letech 1898 - 1901 svá soukromá studia u Mařákova žáka Ferdinanda Engelmüllera.

Velký vliv na rozhodnutí mladého umělce studovat výtvarné umění měli především dva již tehdy významní malíři, Antonín Hudeček a především Antonín Slavíček.  Především zásluhou Antonína Slavíčka pak mohl Otakar Nejedlý pokračovat ve svém dalším studiu v Kameničkách v letech 1904 - 1906.

Nejedlý byl velmi svědomitým žákem a již na konci druhého ročníku studia v jeho pouhých sedmnácti letech byl jeden jeho obraz zařazen na mezinárodní výstavu obrazů v Rudolfinu.

Ke konci třetího ročníku se však začaly představy Otakara Nejedelého a Ferdinanda Engelmüllera o pojetí výtvarné tvorby značně odlišovat. 

Jeho touhu odlišit se paradoxně podpořil i jeho pobyt v Kameničkách po boku tehdejší nesporné autority, Antonína Slavíčka. Naprosto zásadní pak byla pro Nejedlého výstava Edvarda Muncha v Praze v roce 1905.

Někdy v té době pak Otakar Nejedlý nastoupil svou vlastní cestu malířského projevu, nutno říci, že k velké nelibosti Antonína Slavíčka, který v roce 1907 jako člen odborné komise odmítl přijmout Nejedlého obrazy na výstavu spolku Mánes v pavilonu Pod Kinskou zahradou. Od té doby se Antonín Slavíček a Otakar Nejedlý již nikdy nesetkali.

V roce 1919 byli Nejedlý společně s Vincentem Benešem vysláni na francouzská bojiště 1. světové války, aby po výtvarné stránce zaznamenali místa bojů českých legionářů.  O tomto období byla vydána v roce 1921 kniha " Malířovy dojmy z francouzského bojiště ". 

V roce 1930 Otakar Nejedlý obdržel Řád francouzské legie.

Závěrem lze říci, že Otakara Nejedlého řadíme k nejvýznamnějším malířům - především krajinářům 1. poloviny 20. století.

životopisná data: 

1898-1901 studia na soukromé malířské škole Ferdinanda Engelmüllera

1900          poprvé vystavuje na výstavě Krasoumné jednoty v Rudolfinu v Praze

1904-05    maluje s Antonínem Slavíčkem v Kameničkách

1906-7      cesty do Benátek, Paříže a Londýna

1909-10    pobyt na Cejlonu

1910-11    pobyt v Indii

1925         jmenován řádným profesorem krajinářské školy na Akademii výtvarných umění v Praze

1926         členem Akademie věd a umění