Otakar Nejedlý, po neúspěšném pokusu o přijetí na Akademii Výtvarných umění v Praze, kdy mu bylo pouhých patnáct let, započal v letech 1898 - 1901 svá soukromá studia u Mařákova žáka Ferdinanda Engelmüllera.
Velký vliv na rozhodnutí mladého umělce studovat výtvarné umění měli především dva již tehdy významní malíři, Antonín Hudeček a především Antonín Slavíček. Především zásluhou Antonína Slavíčka pak mohl Otakar Nejedlý pokračovat ve svém dalším studiu v Kameničkách v letech 1904 - 1906.
Nejedlý byl velmi svědomitým žákem a již na konci druhého ročníku studia v jeho pouhých sedmnácti letech byl jeden jeho obraz zařazen na mezinárodní výstavu obrazů v Rudolfinu.
Ke konci třetího ročníku se však začaly představy Otakara Nejedelého a Ferdinanda Engelmüllera o pojetí výtvarné tvorby značně odlišovat.
Jeho touhu odlišit se paradoxně podpořil i jeho pobyt v Kameničkách po boku tehdejší nesporné autority, Antonína Slavíčka. Naprosto zásadní pak byla pro Nejedlého výstava Edvarda Muncha v Praze v roce 1905.
Někdy v té době pak Otakar Nejedlý nastoupil svou vlastní cestu malířského projevu, nutno říci, že k velké nelibosti Antonína Slavíčka, který v roce 1907 jako člen odborné komise odmítl přijmout Nejedlého obrazy na výstavu spolku Mánes v pavilonu Pod Kinskou zahradou. Od té doby se Antonín Slavíček a Otakar Nejedlý již nikdy nesetkali.
V roce 1919 byli Nejedlý společně s Vincentem Benešem vysláni na francouzská bojiště 1. světové války, aby po výtvarné stránce zaznamenali místa bojů českých legionářů. O tomto období byla vydána v roce 1921 kniha " Malířovy dojmy z francouzského bojiště ".
V roce 1930 Otakar Nejedlý obdržel Řád francouzské legie.
Závěrem lze říci, že Otakara Nejedlého řadíme k nejvýznamnějším malířům - především krajinářům 1. poloviny 20. století.
životopisná data:
1898-1901 studia na soukromé malířské škole Ferdinanda Engelmüllera
1900 poprvé vystavuje na výstavě Krasoumné jednoty v Rudolfinu v Praze
1904-05 maluje s Antonínem Slavíčkem v Kameničkách
1906-7 cesty do Benátek, Paříže a Londýna
1909-10 pobyt na Cejlonu
1910-11 pobyt v Indii
1925 jmenován řádným profesorem krajinářské školy na Akademii výtvarných umění v Praze
1926 členem Akademie věd a umění